طراحی کاتالوگ

کاتالوگ هادر گذشته و امروز

کاتالوگ واژه ای فرانسوی است که فرهنگستان ادب کلمه ی «کالانما» را جایگزین مناسب تری برای آن میداند. سخن ما در این مقاله حول محور کاتالوگ خواهد بود.
بیش از ٥٠٠ سال است که در صنعت تبلیغات از کاتالوگ ها استفاده میشود.

این کاتالوگ های اولیه، شامل لیستی از کتاب های قابل فروش بودند که برای توزیع در نمایشگاه شهر تهیه شدند. این روش را افراد انگشت شماری مثل ناشران کتاب و فروشندگان بذر و نهال استفاده می کردند که تا سه قرن بعدی ادامه داشت.

و نهایتا تاریخ انفجار بازار ها به دست کاتالوگ ها و موج بی سابقۀ سفارش کاتالوگ که در قرن ١۷اتفاق افتاد!

این انفجار وابستگی عمیقی به افزایش تعداد کتابفروشی ها در این تاریخ بود داشت.چرا که اولین تولیدات انبوه در این زمینه مربوط به تولیدات چاپی از جمله کتابها میشدند.این در حالی رخ میداد که چاپ همچنان صنعتی گران و پرزحمت بود ولی نمیتوان از شکوفایی صنعتی که به شدت مورد نیاز جوامع در حال پیشرفت باشد جلوگیری کرد.

کاتالوگ اصولا به شکل یک دفترچه ی مینیمال است که به معرفی محصولات یک کمپانی میپردازد.طراحی کاتالوگ، هنری وابسته به صنعت گرافیک است که در اصل پس از اختراع صنعت چاپ به وجود آمده. کاتالوگ ها نیز در رده ی کالا های تبلیغاتی هستند و توسط طراحان گرافیک ایجاد میشوند.کاتالوگ در واقع راهنمای كالا است و كالانامه محسوب می شود و حاوی فهرست كالاهای تولیدی توسط یک موسسه و كارخانه است که می تواند حاوی معرفی مشاغل و موسسه های خدماتی، اجتماعی و فرهنگی نیز باشد. در یک كاتالوگ نام هر كالا، مدل، شماره یا تصویر و مشخصات فنی و توضیحات ضروری آن کالا یا خدمات درج میگردد تا به خریدار در انتخاب هرچه بهتر محصول كمک كند.

آفرینش تمام کالا های تبلیغاتی پس از آفرینش صنعت چاپ رخ داده است!

چاپ پیشینه ای هزاران ساله دارد، اولین بار در چین آغاز شد و سپس به خاورمیانه و اروپا راه پیدا کرد، در قرن ١۴ نخستین ماشین چاپ به دست گوتنبرگ اختراع شد و درقرن ١٨وسپس قرن ١٩به ترتیب ماشین هایی پیشرفته تر ساخته شدند و امروزه نوین ترین روش های چاپ سبب شده است که هنر های چاپی امروزه سکه باشند و رونق و همه گیری چشمگیری ایجاد شود.در قرن حاضر تصور جهان بدون صنایع چاپ و هنر های گرافیکی محال ممکن است.

نخستین کاتالوگ جهان در ونیز طراحی میشود!!!

١۴٩٨ سالی بود که کاتالوگی برای کاربرد معرفی کالا طراحی و چاپ شد.

امروزه کاتالوگ ها در سبک هایی خاص طراحی میشوند. طراحی کاتالوگ، هنری آمیخته از ادبیات و طراحی گرافیک است. ادبیاتی تبلیغاتی که در عین حال وابسته به موضوع طرح است باید رسمی یا هنری هم باشد. پیش از طراحی متن باید با کارشناس تبلیغاتی و کارشناس محصول مشاوره شود. استفاده از تصاویر با کیفیت و اصولی تاثیر زیادی در جذب مخاطبان دارد به طوری که تصاویر زیبا و جذاب می توانند به راحتی مخاطبانتان را به سمت شما سوق دهند.

 • تصاویر کاتالوگ باید شفاف و روشن باشن
 • تصاویر کاتالوگ باید زاویه دید درستی داشته باشند
 • تصاویر کاتالوگ باید تصاویر گویایی باشند
 • تصاویر کاتالوگ باید مطابق زمینه کاتالوگ رنگی باشند

انواع کاغذ ها و انواع کاغذ مناسب برای کاتالوگ

مرغوب ترین کاغذها از جنس پنبه و کتان می باشند. در درجه دوم کاغذهای ساخته شده از چوب و در درجه سوم کاغذهای ساخته شده از نیشکر قرار دارند. کاغذ داراری پشت و رو است. روی آن صاف و صیقلی تر بوده و چاپ روی آن مطلوب تر است.

کاغذهای گلاسه از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و معمولاً برای چاپ های نفیس رنگی از نوع براق و یا مات آن استفاده می شود. هرچه کار چاپی دارای رنگ های بیشتری باشد بایستی از کاغذهای گلاسه با گرماژ بالاتر استفاده.

ضخامت کاغذ در کاتالوگ ها

ضخامت کاغذ را بر اساس میکرون بیان می کنند و با میکرومتر می سنجند. باید دانست که گاهی مواد مصرفی از فشردگی بالایی برخوردارند و این باعث می شود که ضخامت آن ها نسبت به نوع دیگر که تراکم یا فشردگی کمتری دارد، کمتر باشد. درچاپ کاتالوگ های صفحات پایین مانند ۴ و ۸ صفحه ای معمولا تمام برگه ها از یک ضخامت انتخاب میشوند. طراحی کاتالوگ ها معمولا به وسیله ی نرم افزار های adobe photoshop و corel انجام میشوند.

انواع کاتالوگ ها را بشناسیم

 • چاپی
 • دیجیتالی

رایج ترین گونه نوع چاپی است و نوع دیجیتالی در ابزار دیجیتالی مانند لپتاب و گوشی قابل استفاده است.

کاربرد کاتالوگ : بازاریابی و معرفی محصولات و یا خدمات

کاتالوگ‌ها به شدت به جلوه‌های بصری وابستگی دارند و به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتماً آن‌ها را با رنگ‌هایی شفاف و جذاب چاپ کنید.

 • چند نمونه کاتالوگ مربوط به قرن ١٩
 • چند نمونه کاتالوگ مربوط به قرن ٢٠
 • چند نمونه از جدیدترین انواع کاتالوگ

اهمیت ترکیب رنگ در طراحی کاتالوگ

هویت بصری در تمامی کالاهای تبلیغاتی باید زیرنظر شخصی طراحی شود که اطلاعات دقیقی از ماهیت عناصر بصری داشته باشد. رنگ ها زبان تصویری توانایی هستند و در بازار فروش محصولات امروزی که به شدت رقابت در آن وجود دارد این نکته میتواند تاثیر شگفتی در جذب مشتریان داشته باشد.رنگها در ۹۰ ثانیه اول مشاهده کاتالوگ بیشترین تأثیر را روی احساس مخاطب دارند.

شاید از نظر شما عجیب باشد اما تأثیر رنگ می تواند به سادگی مخاطب را به خرید کالای شما ترغیب نماید.

در واقع رنگ ها رفتار ما را نسبت به یک موضوع خاص به صورت کامل نشان میدهند و به راحتی احساسات ما را تحریک می کنند.

محتوای یک کاتالوگ چگونه باشد؟

 • در ابتدا باید فعالیت ها و رزومه ای مختصر ولی گویا از فعالیت ها و دست آورد ها ی شرکت شرح داده شود.
 • شرح کاملی از هر کدام از کالا ها و یا خدمات داده شود به صورتی که قابلیت مقایسه برای مخاطب وجود داشته باشد.
 • مهم ترین نکاتی که باید گفته شوند استاندارد ها، محصولات، ایزو ها و افتخارات هستند.
 • در مورد مزیت رقابتی کالا نسبت به بقیه رقبا گفته شود و توضیح کاملی داده شود.
 • استفاده ی درست از متن و عکس و ترکیب کردن و چیدمان درست آن ها اهمیت زیادی دارد.
 • در انتخاب طرح و چیدمان عامل تعادل را حفظ کنید. مقداری از اطلاعات را در آن بگنجانید که برای مخاطب زیاد نباشد و از تکرار مکررات بپرهیزید. کاتالوگی که تعداد زیادی محصول را در یک صفحه داشته باشد، مشتری را گیج کرده و تصمیم وی مبنی بر مطالعه‌ی کاتالوگ تا انتها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • فراموش نکنید که راه ارتباطی از جمله ایمیل ها تلفن و آدرس به صورت دقیق درج شود.

طراحی کاتالوگ فرآیندی است که میتواند کسب و کار شما را دگرگون سازد اما از طرفی نیز میتواند نتیجه ای عکس داشته باشد.

برای آنکه شاهد بهترین نتیجه باشید با متخصصان پایا مدیا تماس بگیرید.
ورود | ثبت نام